Binnenkort wil ik een vacature plaatsen voor een stagiair, echter heb ik nog nooit een stageplaats geboden aan een stagiair met als inhoud, development.
Wat moet je nou van een stagiair verwachten?
Als ik de gemiddelde "huiswerk" topics moet meten, dan is er weinig veranderd in de loop der jaren en dan zou ik haast denken, waar begin je aan.
Je zou kunnen denken:
Je weet wat je zoekt, je weet wat je wilt bereiken, kun je dit ook bieden, zijn er genoeg kansen voor de stagiair, enzovoort.
Maar wat verwacht een stagiair nou eigenlijk van een bedrijf / vacature?
Als je een paar diverse vacatures erbij zoekt, dan word er meestal gevraagd:
HBO denk niveau, kennis van php, mysql, css, js, html5, leuke informorele sfeer, veel vrijheid, eigen werkplek, noem maar op.
Maar WAT verwacht een stagiair er nou echt van, wat willen zij behalen?
Hebben jullie deze antwoorden wel eens voorbij zien komen?
Of hebben jullie dit soort trajecten wel eens doorlopen?
Hoe kritisch moet je eigenlijk zijn, het zijn eigenlijk beginners, lopen al vrij snel vast, tot in hoeverre moet je hun door dit traject heen begeleiden.
In mijn tijd, waren er geen stageplekken, dus ik heb geen vergelijkingsmateriaal d.m.v. eigen ervaring.
Iemand hier toevallig ervaring mee of een bepaalde mening hierover?
Beste Mark, bedankt voor je zeer uitgebreide reactie.
Ik kan mij in veel situaties wel indenken en daarom vind ik het ook belangrijk hoe de verhouding nou ook daadwerkelijk is met een leerling - lesstof - praktijk.
Rickert Bombaklats op 07/01/2015 16:15:27
Maarja wat ik bij 3 stage bedrijven heb meegemaakt is dat er 0,0 wordt geleerd en je gewoon goedkope werkkracht bent.
Wat was jou inbreng hierin en in hoeverre was jou verwachting en die van hun?
Zeker als je al 3 stage bedrijven hebt gehad, zou ik eerder denken, ligt het niet aan jou..?
Rickert Bombaklats op 07/01/2015 16:15:27
En op school echt geen hol geleerd, ja Windows Servers waar ik geen flikker mee doe..
Dat scholen achter lopen... kan ik me helemaal in vinden
- Mark - op 07/01/2015 16:18:39
Het kost namelijk meer tijd om een stagiair aan te sturen, vooral in het begin.
Mee eens, er is altijd een verhouding ( althans als je het goed doet ;-) ) waarin die verhouding zich wel weer beloont, je zou het moeten merken halverwege de stage, dan zou de omslag zeker plaats moeten gaan vinden.
- Mark - op 07/01/2015 16:18:39
Tevens is het vaak zo dat de persoon die de stagiair die dag begeleid zelf niet voluit kan werken omdat hij of zij een oogje op de stagiair moet houden
Van een applicatie ontwerper, niveau 4, mag je toch echt wel verwachten dat je geen oppas bent en dat deze zelfstandig kunnen werken?
( even loonslaven / handjes vergeten... dat houd het positiever :))
- Mark - op 07/01/2015 16:18:39
Vaak leven die gasten in hun eigen wereld en kunnen ze zich niet indenken in de denk wereld van de stagiair.
Heb je wel is met een ICT-er gesproken ;-).. een programmeur komt vrij dichtbij...
Vandaar de vraagstelling ;-)
- Mark - op 07/01/2015 16:18:39
Persoonlijk vond ik het altijd reuze irritant als ik een project niet tot het einde mocht meemaken. Uiteindelijk is het eindresultaat wat telt. Althans, dat is waar je als stagiair de meeste voldoening uit haalt.
Te groot project en te weinig tijd? Of te weinig kennis/begeleiding en daardoor vertraging?
Ik heb meerdere stage's gelopen, en eigenlijk vielen ze allemaal tegen. Wat ik verwachtte van de stageplek was dat ze mij wat kennis bij zouden brengen, en me iets lieten doen waarmee ik zou kunnen bijdragen aan het bedrijf. Echter waren al mijn stageplekken helaas plekken waar ik altijd 'moest leren', ga maar jQuery tutorials doen, ga maar PHP tutorials doen.
Geef zo'n jongen of meid de kans dat ze wat leren binnen je bedrijf, de meeste zijn verstandig (niveau 4) en hebben ook wel het een en ander aan kennis. echter staan de niveau 4 opleidingen (of lager) er wel om bekend dat ze vrij weinig vanuit school meekrijgen kwa kennis, het hangt dus echt af wat je stagiair in zijn / haar vrije tijd zelf doet. Applicatieontwikkelaars doen vrijwel alleen maar documentatie op school. Mediavormgevers programmeren ook nog redelijk wat voor projecten.
Dit is mijn ervaring, zowel op scholen als op stageplaatsen. Hoop dat je er wat aan hebt.
De ene ITC-er is de andere niet. Hetzelfde geld voor elk beroep. Bij sommige personen valt het kwartje gewoon veel sneller dan wat ik als normaal zou willen bestempelen. Als ik met mijn ouders over zoiets praat dan hebben ze ook zo iets van spreek eens Nederlands. Niet dat ik zo veel ervaring heb, maar ten opzichte van hun is het verschil gewoon te groot. Hetzelfde geld voor je stagiair en je Nr. 1 werknemer. Niets ten nadele van de stagiair of de getalenteerde werknemer, maar naar mijn ervaring werkt dat niet zo goed. Voor afwisseling is het natuurlijk wel goed. Als het kwartje dan uiteindelijk wel valt dan blijft het over het algemeen wel goed hangen. Dit soort personen zijn vaak heel goed om de kleine handigheidjes en weetjes over te brengen. Maar om iemand snel klaar te stomen? Nee, naar mijn mening niet de beste optie. Uitzonderingen daargelaten natuurlijk. Hier op het forum lopen ook een paar natuur talentjes rond. Voor hun zou het misschien een goed iets zijn maar ik denk dat voor het gross van de mensen averechts werkt.
Met een oogje in het zeil houden bedoelde ik niet zozeer een oppas maar iemand die de uiteindelijke verantwoordelijkheid heeft. Het kan toch niet zo zijn dat een stagiair de eind verantwoordelijkheid heeft voor een bepaald project of een gedeelte daarvan, of wel? Een gevoel van wat verantwoordelijkheid creƫren is natuurlijk wel een goed iets. Het moet niet zo zijn dat de stagiair denk van ik gooi er met de pet heen want ik ben er toch niet verantwoordelijk voor. Laat de stagiair ook zijn of haar eigen gemaakte problemen oplossen. Tot op bepaalde hoogte natuurlijk.
Bij de bedrijven waar ik stage heb gelopen was het zo dat je werd ingezet waar je nodig was. Naar jouw opleidingstraject werd niet echt gekeken / niet interessant voor hun.
Het kan natuurlijk zijn dat ik een vertekend beeld heb van stage bedrijven. Ik heb in totaal bij een vijftal bedrijven stage gelopen. Het gross daarvan was niet veel soeps tot ronduit waardeloos. De ene gebruikte je gewoon als goedkope kracht terwijl de andere eigenlijk gewoon niet de tijd of kennis had om je iets bij te brengen. Bij 1 bedrijf heb ik twee keer stage gelopen en ben ik uiteindelijk ook blijven werken. Dat was ook het bedrijf waar ik het meeste geleerd heb. Maar dat kwam omdat daar een aantal zeer goede monteurs rondliepen die wisten wat ze deden. Ook een keer gezeten bij een bedrijf dat aan het reorganiseren was. Wat een #@%#$% stage was dat geweest als ik zelf niets verzonnen had om het wat interessanter te maken. Veel geleerd van mensen die zich eigenlijk niet met mij bezig hoefden te houden. Ook veel dingen buiten mijn vakgebied. Wat natuurlijk nooit kwaad kan. Heeft alleen mijn beoordeling geen goed gedaan. Maar als je meerdere weken alleen maar klein materiaal staat te sorteren dan heb je daar vroeg of laat ook schijt aan.
Ik kan me de reacties van Rickert Bombaklats daarom ook goed voorstellen. Ik heb geluk gehad met 1 a 2 stage plekken, anders had ik ook zo gereageerd. Natuurlijk zijn er goede and slechte stage bedrijven. Net zoals je goede en slechte stagiaires hebt. Als je goed zit zou ik er als stagiair er alles aan doen om er voor te zorgen dat je stage plaats een baan word. Zo niet, maak je uren vol en trek je er niet te veel van aan. Doen hun ook niet. Anders om ook natuurlijk. Is de stagiair iemand die niet mee wil werken (LET OP! dit is niet hetzelfde als ervaring en kennis missen.) dan zou ik er als bedrijf zijnde ook niet te veel tijd in steken. Gevalletje geven en nemen.
De kloof van school naar werk is gewoon heel groot. De les stof is gewoon hopeloos ouderwets op veel punten.